The 120 mm SignorBIO natural wood disposable fork is designed for those looking for a sustainable alternative to plastic cutlery.
Made from biodegradable materials, this disposable cutlery is designed to have a minimal impact on the environment.
Individually packed in a transparent paper or plastic bag, giving a more hygienic look, this fork is easy to carry and use in any context.
| Item |
WCF111BIO500C FORK WOOD SIGNORBIO 120 WRAPPED - PAP (500PCS) |
| EAN | |
| Length | 120.0 mm |
| Width | 21.0 mm |
| Height | - |
| Diameter | - |
| Capacity (ml) | - |
| Capacity (oz) | - |
| Thickness | 2.0 mm |
| Weight | 2.0 g |
| Material | Wood |
| Packaging material | 02_PAPER |
| Units/sleeve | 500 |
| Units/box | 500 |
| Boxes/pallet | 156 |
| Pallet height | 2224 mm |
| Certifications | - |
| Recycle |
FOR50
|
| Datasheet | DOWNLOAD |
| Item |
WCF112BIO500C FORK WOOD SIGNORBIO 120 WRAPPED - PP (500PCS) |
| EAN | |
| Length | 120.0 mm |
| Width | 21.0 mm |
| Height | - |
| Diameter | - |
| Capacity (ml) | - |
| Capacity (oz) | - |
| Thickness | 2.0 mm |
| Weight | 2.0 g |
| Material | Wood |
| Packaging material | PP Polypropylene |
| Units/sleeve | 500 |
| Units/box | 500 |
| Boxes/pallet | 162 |
| Pallet height | 2214 mm |
| Certifications | - |
| Recycle |
FOR50
|
| Datasheet | DOWNLOAD |
| Item |
WCF111BIO500C FORK WOOD SIGNORBIO 120 WRAPPED - PAP (500PCS) |
WCF112BIO500C FORK WOOD SIGNORBIO 120 WRAPPED - PP (500PCS) |
| EAN | ||
| Length | 120.0 mm | 120.0 mm |
| Width | 21.0 mm | 21.0 mm |
| Height | - | - |
| Diameter | - | - |
| Capacity (ml) | - | - |
| Capacity (oz) | - | - |
| Thickness | 2.0 mm | 2.0 mm |
| Weight | 2.0 g | 2.0 g |
| Material | Wood | Wood |
| Packaging material | 02_PAPER | PP Polypropylene |
| Units/sleeve | 500 | 500 |
| Units/box | 500 | 500 |
| Boxes/pallet | 156 | 162 |
| Pallet height | 2224 mm | 2214 mm |
| Certifications | - | - |
| Recycle |
FOR50
|
FOR50
|
| Datasheet | DOWNLOAD | DOWNLOAD |