Made from natural wood and coated with beeswax, the 3 in disposable mini fork is designed for those seeking a more sustainable choice.
Thanks to its biodegradable materials, it offers an eco-friendly alternative to conventional plastic cutlery.
After use, it can be disposed of without harming the environment.
| Item |
WCF006BIO100C FORK MINI WOOD 75 (100PCS) |
| EAN | 8055715782989 |
| Length | 75.0 mm |
| Width | 20.0 mm |
| Height | - |
| Diameter | - |
| Capacity (ml) | - |
| Capacity (oz) | - |
| Thickness | 1.0 mm |
| Weight | 1.0 g |
| Material | Wood |
| Packaging material | PE + LD |
| Units/sleeve | 100 |
| Units/box | 5000 |
| Boxes/pallet | 99 |
| Pallet height | 2034 mm |
| Certifications | - |
| Recycle |
FOR50
|
| Datasheet | DOWNLOAD |
| Item |
WCF006BIO100C FORK MINI WOOD 75 (100PCS) |
| EAN | 8055715782989 |
| Length | 75.0 mm |
| Width | 20.0 mm |
| Height | - |
| Diameter | - |
| Capacity (ml) | - |
| Capacity (oz) | - |
| Thickness | 1.0 mm |
| Weight | 1.0 g |
| Material | Wood |
| Packaging material | PE + LD |
| Units/sleeve | 100 |
| Units/box | 5000 |
| Boxes/pallet | 99 |
| Pallet height | 2034 mm |
| Certifications | - |
| Recycle |
FOR50
|
| Datasheet | DOWNLOAD |